Stolní tenis

Stolní tenis je jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších sportů na světě. Dle údajů z roku 2017 sčítá mezinárodní federace stolního tenisu přes 226 zemí a jedná se tak o nejpočetnější mezinárodní federaci. Jedná se o síťovou sportovní hru hranou na stole, kde je cílem přehrát protihráče ve výměně pomocí pálky a plastového míčku. Díky své nenáročnosti na vybavení si jej v podstatě už jednou zahrál úplně každý. V dnešní době hraje stolní tenis přes 30 milionů hráčů na profesionální i rekreační úrovni. Stolní tenis si můžeme zahrát ve venkovním prostředí a zároveň na lepší úrovni v prostředí uzavřeném, zároveň se nejedná ani o sport náročný na prostor a materiální vybavení hráčů. Ne vždy se však jednalo o pálkovací hru v podobě, v které ji známe dnes (Novotná, 2019).

Předseda oddílu
Ivan Vysocký
723 773 833
ivvysoc@seznam.cz 

Hlavní trenér
Ivan Vysocký

Pomocní trenéři
Mgr. Pavel Vareška
Tomáš Ježek

Organizační informace

Členské příspěvky

Mládež 750, Kč na půl roku ( ročně 1500,- Kč)
Dospělí ročně 3000,- Kč

Nábor mládeže

Oddíl stolního tenius TJ Ostrov, z. s., pořádá průběžně nábor dětí ve věku 8 – 11 let. Informace každý úterý od 18:00 – 18:30 v tělocvičně ZŠ Myslbekova / ulice Myslbekova 996 /

Soutěže

Mistrovská utkání se konají v sobotu dle rozpisu utkání

Divize muži

Základ družstva Jiří provazník, Jan Provazník, Daniel Vyhlídka, Ivan Vysocký

KP1 Základ družstva

Landiga Michal, Mgr. Vařečka Pavel, Babor Václav, Červeňák Marian

KP2 Základ družstva

Zika Miroslav, Zika Petr, Ing. Dvořák Jindřich, Ing. Novák Radek

Nejnovější příspěvky

Historie stolního tenisu v Ostrově

Historie Ostrovského stolního tenisu se datuje již s prvními začátky v Jáchymově pod hlavičkou tehdejších Jáchymovských dolů. Svými úspěchy, počtem členů, bohatou a zajímavou historií zde z pozice hráčů jak pod názvem Baník či následně TJ Škoda Ostrov a od roku 1990 TJ Ostrov prošlo nespočet hráčů hrajících nejen 3. nebo 2., ale 1.ligu. Je tedy na místě vzpomenout kořeny, které daly základ vzniku historii ST v Ostrově, nejprve Baníku Ostrov, pak TJ Škoda Ostrov a následně TJ Ostrov.

1950

Pod hlavičkou Jáchymovských dolů se po vzniku Baníku Jáchymov hrál KP družstev. Trénovalo se v sokolovně na Panorámě a to díky tomu, že tehdejší tzv. národní správce byl v té době nadšeným „pingponkářem“. Po sloučení Jáchymova (jako okresní město zaniklo v roce 1951) a Karlových Varů, dochází z dnešního pohledu ke kurióznímu stavu, kdy se město Jáchymov nachází v hraničním pásmu a s tím vzniká komplikace s povolením výjezdu a vjezdu do města. Část starších hráčů bydlících v Jáchymově tak omezila svoji činnost a do Ostrova dojíždělo pouze několik dorostenců. V té době však chybělo kvalitní vybavení (pálky, míčky) a to i přes to, že se v 60. letech konalo v Československé republice MS i ME. Na těchto akcích se draze nakupovalo do zásoby od zahraničních hráčů již zmíněné vybavení. I přes absenci dostatečných herních prostorů, je v roce 1952 založen oddíl stolního tenisu. Prvním předsedou byl Fr. Chlup, který se do Ostrova přestěhoval z Vejprt. Je založeno první družstvo pod hlavičkou Baníku Ostrov. Sestava: J. Jeřábek, bří Luhanové, K. Ježek, St. Chochola a M.Vidímský. Zpočátku šlo o smíšené družstvo mužů a žen. Hrálo se v tehdejší 1.ZŠ-dnešní MDDM a ve svobodárně tzv. „jedničce“, kde byly k dispozici dva stoly ve společenské místnosti. Teprve dostavěním KD v roce 1955 a později V. ZDŠ, dnešní ZŠ Myslbeka, se podmínky pro hraní výrazně zlepšily. V té době má oddíl vynikající dorostence – A. Seňkovou, J. Huserka, J. Nejedlou /Ježkovou/, Ant. Vaculíka. Tato parta slavila mnohá vítězství jak v okresních, tak i krajských soutěžích a turnajích. A. Seňková dokonce získala v roce 1957 v Košicích titul mistrně ČSSR v dorostu.

Útlumem těžby uranu na konci 50. let, dochází k odchodu klíčových hráčů. Ostrov je v roce 1959 vyhlášen okresním městem, což mělo vliv v komplikovaném sportovním uspořádání soutěží. Po reorganizačních zmatcích, i ve stěhování úřadů do města, dochází v roce 1960 ke zrušení ostrovského okresu a zpětného sloučení s K. Vary, které byly následně sloučeny s Plzní v rámci západočeského kraje. Tím se vytvořila dlouho trvající západočeská oblast se sídlem v Plzni. Pro všechny sporty to znamenalo masivní přeorganizování v řízení soutěží.

1960

V roce 1960 hrálo družstvo žen ve složení A. Seňková, Čížková, Švejdová II. ligu a skončilo na 2. místě. Muži v té době vyhráli KP Huserek, Ježek, Vaculík, Filípek. Místo původně přímého postupu do II. ligy, se z důvodu vytvoření oblastí hrála baráž proti sestupujícímu z vyšší soutěže.
V té ostrovští prohráli s mužstvem Plzeňské pivovary a následně přichází rozpad družstva žen a A. Seňková odchází do Prahy hrát I. ligu. I v družstvu mužů někteří hráči odchází ale zároveň došlo i k příchodu nových hráčů a opět se hraje II. liga.
V roce1962 je již Baník definitivně zrušen a někteří z hráčů přechází za lepšími podmínkami do karlovarských klubů s možností hrát vyšší soutěže. V té době době existovala i tzv. „družba“ s německými kolegy a byla sehrána řada vzájemných výměnných utkání.


Tolik ta „dávná“ historie, která předcházela začátkům ST v regionu a následně v TJ Škoda Ostrov, včetně vzpomínek na obtížné začátky a podmínky, se kterými se hráči museli vypořádat.

1962

V roce 1962 je v Ostrově založen oddíl stolního tenisu, který je začleněn do nové organizace pod názvem Tělovýchovná jednota Škoda Ostrov. Jeho předsedou a zároveň aktivním hráčem nejen stolního tenisu a tenisu samotného, je pan Bedřich Půda, který dlouhá léta vykonával mnoho funkcí na pozicích ať už v tělovýchovné jednotě nebo v samotném oddíle.
Předsedou stolně tenisového oddílu je v následujících letech St.Kuchta, který měl na starost veškerou administrativní agendu, materiální zabezpečení, včetně převzetí sportoviště po Baníku na tehdejší V. ZDŠ a v budoucích letech se pak ve funkcích postupně vystřídali K.Samec, poté J.Klátil a od r. 1993 J.Jandák.
Protože Baník ještě dohrával v roce 1962 dlouhodobou soutěž, museli se hráči nově založeného oddílu prokousávat od nejnižších soutěží, nicméně blíží se lepší časy.
Kromě příchozí mládeže z Baníku, přibyli postupně do roku 1970 i noví dospělí – L.Steiner, Fr.Havel, S.Kuchta, A. Červenka, E.Parízek, R.Stiller, J.Rumánek, O.Biolek, K.Samec, následně J.Jandák, Jan Hofman st., aj.

 

1970

Oddíl se rozšiřuje o novou mládež – P.Kramář, M.Červený a následně Ja.Provazník, I.Vysocký, L.Marek, L.Hofmeister, L.Pissinger, K.Tauber, P.Červinka, … a za nimi další mladí Ji.Provazník, P.Budinský K.Ďurža. M.Zamazal, …. Problémem však zůstává trenérský post mládeže, kde pokud ještě našel čas B.Půda, tak bylo i nějaké vedení, jinak všichni rostou „jak dříví v lese“. I proto je obdivuhodné, že z této generace čerpá oddíl stolního tenisu dalších bezmála 40 let. Jiří Provazník od žákovských let až do této doby, patřil a dodnes patří svými výkony v družstvech, ale i vítězstvími na turnajích jednotlivců, k jedním z nejúspěšnějších mužů oddílu od poloviny 80. let a dá se říct, že jeho jméno je několik dalších desítek let spjato s největšími úspěchy oddílu stolního tenisu.

1982

Mládež má nově svého vedoucího Jos.Klátila a v mužích se opět bojuje o postup do II.ligy v sestavě Z.Brázda, J.Filípek, bří Provazníkové, K.Ďurža, I.Vysocký. Ač se postup nepodařil, v mládežnické kategorii se objevují nové naděje – M.Jandák, M.Dell, R.Novák, bří Hrčkové, P.Dvořák, bří Zikové, M.Červenka, P.Bradáč, T.Aranyosy a další. Postupně získávají i tituly krajských přeborníků (M.Jandák, M.Dell) a jsou předpokladem další budoucnosti ST v Ostrově.

1990

Oddíl má i po odchodu (osobní důvody) Z.Brázdy, K.Ďurži a Ji.Provazníka nadále tři družstva hrající okresní i krajské soutěže a dalších skoro 10 let se hrají soutěže KP. Mezi nejlepší dorostenecké hráče v karlovarském okrese a kraji v té době patří M.Jandák, P.Dvořák, Hofman ml., bři. Hrčkovi, M.Dell, M.Zika, R.Novák a M. Červenka.

2000

Tak se to podařilo – postup do II.ligy. Po návratu Ji.Provazníka, sestava „A“ družstva Ji.+Ja.Provazník, R.Novák, M.Jandák, I.Vysocký a J.Rödig postupují a v sezoně 2000/01 a 2001/02 hrají II.ligu. V těchto letech bylo možno vidět v Ostrově hrát i legendu československého ST Vlada Mika (několikanásobný mistr Evropy a vicemistr světa). Nicméně všichni mají rodiny a celé víkendy na cestách přes Č.Budějovice, do Pelhřimova, Prahy, Liberce či Č.Lípy, nejsou schopni při pracovním vytížení, sháněním si sponzorů udržet tempo s těmi nejen mladšími ale hlavně materiálně a finančně zajištěnými, takže – zpět do Divize.


Vadou na kráse pak zůstalo, že jim za zády vyrůstali mladí a nadějní dorostenci Ji.Vilímovský, M.Oláh a Pa.Kolář, L.Půda, kteří za pár let odchází do jiných klubů. A tak nastává období účasti 3 družstev v krajských soutěžích, od KP I. až po OP (okresní přebor).
V období od r.1990 zažívají rozmach i odborářské soutěže bez registrovaných hráčů tzv. „liga neregistrovaných“ a v rámci karlovarského okresu tak „staří páni“ K.Ježek, L.Steiner, St.Kuchta, Fr.Havel. K.Samec a Ja.Provazník st. „válcují“ ty o generaci mladší a několikrát soutěž vyhrávají.

2010

Tento čas poznamenaný odchody mladých nadějí ať už na VŠ Ji.Vilímovský a s tím spojené přestupy nebo ukončení stolně tenisové kariéry, Jakub Provazník se rozhodne pro fotbal, Ji.Provazník odchází do Německa do TBG Weiden, je v Ostrově obdobím hraní „pro zábavu“ a účastí v soutěžích na úrovni krajského přeboru s očekáváním návratu „krajánků“, což nastává v roce 2018.

2020

A protože stolní tenis je v mnohém i o zkušenostech, družstvo „A“ vyhrává Divizi a řeší se jestli sestava Ji.Provazník, Ja.Provazník, M.Čonka a M.Oláh má na to hrát nebo se jen „zúčastnit“ v další sezoně III.ligy. Rozhodnuto je, že přichází na hostování nadějní mladíci V.Levora a J.Kuchař a základní sestava Ji.Provazník, M.Oláh, V.Levora a J.Kuchař zahajují sezónu 2020/21 jedním vítězstvím a jednou porážkou a …přichází covid. Sezona byla ukončena a zrušena, nedohrává se. Nikdo neví jak to bude v následující sezoně a po vzájemné dohodě je odsouhlaseno, že oba mladíci jsou pro další sezonu „propuštěni“ zpět do svých oddílů a ostrovské „A-čko“ bude nadále hrát Divizi.

2024

2024 a naše současnost – oddíl ST má v Ostrově 3(4) družstva hrající od příští sezóny :
„A“ – Divize : Jiří a Jan Provazníkovi, Daniel Vyhlídka a Ivan Vysocký
„B“ – KP I.třídy: Pavel Vařejčka, Václav Babor, Michal Landiga a Jindra Dvořák
„C“ – KP II.třídy: M.Červeňák, Miroslav a Petr Zika, Josef Vařečka, Radek Novák, Tomáš Ježek
a v OP pravděpodobně „D“- Š.Habr, J.Fedor, L.Vaníček, T.Fleischmann, J.Michlík, Kozohorský


Závěrem .. je potřeba připomenout, že všechny úspěchy a postupy mužů ať již do II. či III.ligy je vždy spojeno se jménem Jiřího Provazníka, který je nejvýraznější postavou od r.1985.
.. zároveň také nelze opomenout výborných výsledků Karolíny Vysocké, dcery předsedy oddílu I. Vysockého, která hraje v současné době 1.ligu za ElNiňo Praha a v letech 2020/21/22 hrála extraligu za SKP Ústí n.Labem. V r. 2020 byla mezi oceněnými v anketě „Sportovec města Ostrova“.
.. dále výrazného funkcionáře a hráče jímž byl i dlouholetý předseda oddílu Jar. Jandák, před ním St.Kuchta a L.Steiner. Ti všichni, včetně té historické části „od“ Jáchymova, která předcházela vzniku oddílu, spolu se vzpomínkami na obtížné podmínky, se kterými se museli vypořádat před založením oddílu a začleněním do TJ Škody Ostrov, patří poděkování K.Ježkovi a jeho pamětem, které byly základním podkladem zpracování historie ST v Ostrově a který byl historicky nejvýraznější postavou v aktivní době ale i jako účastník 12-ti MS a ME veteránů. V roce 2019 byl hejtmanem karlovarského kraje oceněn jako sportovní osobnost.
A nedílnou součástí historie je i pořádání Ostrovského turnaje, který příští rok oslaví již 35. ročník konání. Založen byl v roce 1990 a prvních 5 ročníků bylo odehráno pod názvem „Memorial B.Půdy“.
Poté pak pod názvem „Velká cena Ostrova“, kdy s vynecháním „covidového“ roku má za sebou již 29 ročníků a mezi jeho vítězi je dnes mnoho ligových či současných extraligových hráčů (A.Gavlas).

Z poskytnutých podkladů a pamětí ostatních pingponkářů zpracoval v březnu 2024 Jan Provazník

Naši partneři