Sport pro všechny
Předsedkyně oddílu
Zdenka Braunová
737 600 082
braun.az@seznam.cz
tělocvična ZŠ Májová
776 848 256
pondělí a čtvrtky 19-20h
tělocvična ZŠ Májová
604 507 271
607 562 108
Nejnovější příspěvky
Halloweenské cvičení rodičů s dětmi
Cvičení pro rodiče s dětmi je v Ostrově oblíbenou aktivitou, která podporuje zdravý životní styl a společný pohyb. Každé...
Sport pro všechny
V duchu znění našeho názvu a snad i výzvy Vám chceme nabídnout možnost si zasportovat podle svých možností. Sport...
Dětský pětiboj na „trojce“ 2024
Dne 9.4.2024 uskutečnil oddíl SPV Sport pro všechny akci Dětský pětiboj. V tělocvičnách ZŠ Májová závodily tříleté až pětileté...
Historie oddílu
TJ Sokol
TJ Sokol působila v Ostrově od roku 1928 jako pobočka TJ Sokol Karlovy Vary a sdružovala cvičence české národnosti. Jiné zdroje uvádějí, že založení oddílu Tělovýchovné jednoty Sokol Ostrov se uskutečnilo až v dubnu 1935. Působil v Ostrově do září 1938. Činnost Sokola byla znovu obnovena až po 2. světové válce, kdy ve městě působil také Sportovní klub, který se věnoval především kopané.
TJ Rudá hvězda
Tato tělocvičná jednota příslušníků sboru národní bezpečnosti a vojsk ministerstva vnitra vyvíjela svoji činnost v Ostrově od počátku 50. let. Cvičitelé z řad aktivních „vojáků“ cvičili také na tehdejší 1. Základní škole, nyní Městský dům dětí a mládeže.
1953–1961
TJ Baník Ostrov
Na počátku 50. let byla tělovýchovná jednota Sokol zrušena a péči o tělovýchovu ve městě převzala TJ Baník, založená Jáchymovskými doly v roce 1953. Zázemím oddílu ZRTV se stala od roku 1958 tělocvična 3. ZDŠ (nyní ZŠ Májová). Pamětnice vzpomínají na své maminky cvičitelky Martu Peterovou (Nettwallovou), Miroslavu Matoušovou (Titlovou) a Zdeňku Suchou. Zdeňce ostatní cvičitelky dovolily brát do tělocvičny i její tříletou dceru Emu, která se tak stala tehdy nejmladší cvičenkou a v dospělosti už jako Brázdová cvičitelkou žen ZRTV (Základní a rekreační tělesná výchova). Na jaře roku 1958 se do Ostrova přistěhovala Libuše Půdová (později dlouholetá hospodářka oddílu ZRTV) a hned 1. 4. 1958 začala také cvičit. Koncem 50. let dochází k útlumu činnosti Jáchymovských dolů a tím končí i jejich podpora ostrovského sportu.
1961–1966
TJ Spartak LZ Ostrov
TJ Spartak Leninovy závody Ostrov byla založena 1. 1. 1961. Nápad ustanovit v továrně na trolejbusy a slévárenská zařízení novou podnikovou tělovýchovnou jednotu vzešel od zaměstnance továrny Eduarda Pokorného. Libuše Půdová (také pracovala v LZ) spolu s kamarádkami uspořádaly v tělocvičně 1. ZDŠ (dnes MDDM) pro vedení závodu včetně ředitele Ing. Tomšíčka ukázkovou hodinu cvičení. Cvičilo se i na bradlech a celá aktivita byla korunována úspěchem – založení TJ Spartak bylo vedením LZ schváleno.
Prvním předsedou se stal Eduard Pokorný. Zakládajícími členy byly Soňa Tichá, Božena Charvátová a Libuše Půdová. Cvičení probíhala opět v tělocvičně 3. ZDŠ (ZŠ Májová). V té době v oddíle ZRTV cvičila Vlasta Lukášová jako žákyně. Později se stala cvičitelkou a posléze i předsedkyní oddílu ZRTV (2009-2022).
Postupně se k oddílu ZRTV přidávaly další sportovní oddíly.
1966
TJ Krušnohor Ostrov
V uvolněných politických poměrech byly Leninovy závody Plzeň přejmenovány na ŠKODA Plzeň a dne 1. 1. 1966 TJ Spartak LZ Ostrov přejmenována na TJ Krušnohor Ostrov. V dokumentech se opět objevuje odbor Sokol.
1967–1997
TJ Škoda Ostrov
TJ Škoda Ostrov byla zaregistrována v roce 1967. Zde, ještě pod odborem Sokol, založila v roce 1968 jeho náčelnice Marta Peterová (Nettwallová) cvičení Rodičů a dětí. Vedoucí cvičení se stala Věra Mrázová. Děti s rodiči se účastnily tělovýchovných akademií (např. v roce 1973 v karlovarském divadle), spartakiád a okresních soutěží. V porotě soutěží zasedaly spolu s okresní vedoucí oddílu R + D a mladšího žactva paní Tajerovou také Jarmila Meškánová a Věra Mrázová.
Koncem 60. let bylo oddílu základní a rekreační tělesné výchovy vráceno jeho dřívější označení – ZRTV. Pod tímto názvem fungoval až do roku 1991. Od ledna 1992 vystupoval již pod novým označením ASPV – Asociace Sport pro všechny.
V té době byl předsedou TJ Škoda Ostrov Ing. František Smrt a hospodářem Ing. Karel Samec. Od roku 1994 pak Jaroslav Kaláb. Jednota měla i autodopravu, lyžařský vlek na Novém Městě a Sazku v Domě kultury.
1997
TJ Ostrov
V roce 1997 bylo změněno předchozí označení TJ Škoda Ostrov na TJ Ostrov. Byly tím vyřešeny nároky za označení Škoda. Oddíl ASPV vedl předseda oddílu Ing. Zdeněk Pouska (1991-1998).
Po rezignaci předsedy jednoty pana Adámka se předsedkyní TJ Ostrov stala Věra Mrázová. Tuto funkci zastávala v letech 1997–2000. Jednotu vedla s tajemníkem TJ Ostrov panem Kalábem. V dalších letech měla jednota tyto předsedy: Láďu Skočka, Alfréda Hluška ml., Karla Daníčka, Láďu Martínka. Tajemníky byli pan Hanzl, pan Vysocký, pan Mácha, paní Beranová.
U příležitosti 70. výročí české tělovýchovy v Ostrově uspořádala TJ Ostrov v roce 1998 Tělovýchovnou akademii. Další akademie se konaly v letech 2000, 2003 a 2005. Velkou zásluhu na jejich organizaci měla Věra Mrázová spolu s předsedkyní oddílu ASPV Ninou Kempfovou (1998-2005). Na výroční akademii byli pozváni zástupci Ostrova (starosta Ing. Jan Zborník) a zástupci okresního výboru ASPV (Marie Váchová a pan Tajer).
ODDÍL ZRTV/ASPV v Ostrově
Pohybová náplň a některé úspěchy:
Pro dětské věkové skupiny a dorost cvičitelé zajišťovali základní tělesnou výchovu (ZTV), sportovní gymnastiku, cvičení a pobyt v přírodě (CPP – pepáci) a nacvičovali na okresní a krajské soutěže. Pro ženy hlavně aerobic a kalanetiku. Oblíbené byly hodiny navíc i o víkendech v rámci akce Hubneme do plavek.
Skupinu sportovní gymnastiky měl oddíl ASPV do roku 2009. Vedla ji Eva Žiláková, Bedřich Siegel, Alena Lavorová ve spolupráci s Ditou Kadlecovou a Libuší Starkovou. Družstvo dorostenek TJ Škoda Ostrov získalo v roce 1967 ve finálové soutěži ZTV sportovní gymnastika titul Přeborník okresu. Mladší žákyně Barbora Irglová pod vedením Evy Žilákové zvítězila v roce 1999 ve své kategorii v oblastním závodu sportovní gymnastiky. Starší žákyně Lavorová, Tomášková, Nedvědová se taktéž umístily na předních místech.
V celostátním přeboru EUROTÝMů v Doubí u Třeboně se náš smíšený MIX TÝM starších chlapců a dívek umístil na prvním místě. Jako jediní tak úspěšně reprezentovali západočeský kraj.
V rámci mezinárodních závodů v bavorském BAD TÖLZ předvedla naše děvčata Tomášková, Nedvědová, Slabá, Maršíčková a Lavorová svou pódiovou skladbu.
Na Krajské soutěži ASPV ve sportovní gymnastice žákyň konané na ZŠ Masarykova Ostrov v roce 2009 reprezentovala TJ Ostrov v kategorii mladších žákyň I. Lucka Hemzáčková a Timea Szönyi. Markéta Aranyossyová, Hana Kadlecová a Kateřina Starková se v kategorii starších žákyň probojovaly až na celorepublikovou soutěž v Doubí u Třeboně. Svůj talent posléze úspěšně rozvíjely v MDDM Ostrov.
Cvičení a pobyt v přírodě (CPP):
Účast na republikových srazech mládeže pořádaných komisí CPP (Kašperské hory 1991, Domažlice 1996, Doubí u Třeboně 1999) zaměřených mj. na orientační závody, uzlování, znalost stromů apod.
Účast na okresních srazech a akcích CPP (Jarní neděle v přírodě, semináře), které se konaly většinou v Abertamech (chata Milka).
Účast na dětských táborech v Manětíně pořádaných Jiřím Netopilíkem z ASPV K. Vary.
Účast na akcích CPP a organizaci za náš oddíl zajišťovali Jiří Hnilička, Eva Žiláková, Bedřich Siegl, Eduard Lukáš, Jana Brodníčková.
Spartakiády: složky ZRTV/ASPV ženy, žactvo, R+D i muži se zúčastnily cvičení v Ostrově, Karlových Varech, Nejdku, Žluticích, Plzni, Chebu, v Deblínu u Brna (1990), v Praze.
Všesokolský slet, 2000: cvičení se zúčastnily také žákyně našeho ASPV pod vedením Aleny Lavorové a Aleny Oriabincové.
Plavání pro členy ASPV v bazénu ZŠ Ostrov, Masarykova kolem roku 2000 zajišťovala Zdenka Braunová.
Dětský pětiboj na trojce: Oddíl R+D (Rodiče a děti) pořádá pro veřejnost Ostrova a okolí soutěžní odpoledne již od roku 2008. První závodní úspěchy zde zažijí děti od 3 let.
Členská základna oddílu se každoročně mění, např. v r. 1996 měl oddíl 288 členů. V roce 2024 je to kolem 100 členů.
Základní věkové rozdělení a cvičitelé:
Rodiče a děti: | Věra Mrázová, Nina Kempfová, Jarmila Meškánová, Hana Patočková, Vlasta Rázlová, Pavlína Boboková |
Nejmladší žactvo (5–6 let): | Maryška Drozenová, Zdenka Pučelíková, Jirka Sedláček, Zdenka Braunová, Mirka Pousková |
Žactvo a dorost: | Božena Charvátová, Milada Tvrdá, paní Toušková, Františka Majsnerová, Dagmar Čurdová, Milada Tripalová, Olina Jaklová, Eva Žiláková, Bedřich Siegl, Ing.Zdeněk Pouska, Růžena Pousková, Jiří Hnilička, Vlasta Lukášová, Eduard Lukáš, Jana Brodníčková, Alena Lavorová, Dita Kadlecová, Alena Oriabincová, Nina Habánová, Lucie Lišková |
Volejbal muži + ženy: | Karel Daníček (2001-2005), Monika Šottová (2022-2023 |
Ženy (3. ZŠ – Májová): | Soňa Tichá, Marie Jarošová, Libuše Starková, Naďa Čechmanová, Ema Brázdová, Světlana Kuberová, Monika Krausová, Naďa Randová, Růžena Maršíčková, Jitka Szeligová, Iva Kovářová |
Ženy (5. ZŠ – Myslbekova): | Milena Smolová (1960–2020) |
Ženy (Dům kultury): | Magda Hanzlíková 2020-2022, Lenka Krausová |
Předsedové a předsedkyně oddílu ZRTV/ SPV:
Marta Netwalová – náčelnice (cvičila ženy a žactvo), Dagmar Čurdová, Milada Tripalová, Ing. Zdeněk Pouska (1991 ZRTV, 1992–1998 ASPV), Nina Kempfová (1998–2005), Karel Daníček (2005–2009), Vlasta Lukášová (2009–2022), Zdenka Braunová (od r. 2023)
Hospodářka oddílu ZRTV/ASPV paní Libuše Půdová vykonávala tuto činnost do roku 2003, zhruba 45 let. Poté se její nástupkyní stala Zdenka Braunová.
Funkcionáři TJ Ostrov (kontrolní komise): Miluše Čekanová (2015-2020), Ing. Jana Novotná (od roku 2020 dosud)
Veřejná ocenění
Občan města Ostrova:
Dagmar Čurdová, 1997, za dlouholetou obětavou činnost s dětmi v oddíle ZRTV/ASPV
Libuše Půdová, 2010, za mnohaletou práci ve výkonném výboru TJ v oddíle ZRTV/ASPV, kde působila jako hospodářka
nominace (2018):
Věra Mrázová | za přínosnou dlouholetou práci s dětmi. Cvičení Rodiče a děti vedla od roku 1971 a následně pak s Hanou Patočkovou až do roku 2002. V letech 1997–2000 byla předsedkyní TJ Ostrov |
Hana Patočková | za mnohaletou činnost ve cvičení Rodiče a děti. Nejprve aktivně spolupracovala s Věrou Mrázovou a po roce 2002 cvičení převzala a vedla až do roku 2013 |
Milena Smolová | za 60 let vedení cvičení skupiny žen na ZŠ Myslbekova (5. ZŠ), ještě ve věku 80 let předcvičovala |
Městská Cena Ď 2019: ocenění získala paní Milena Smolová
Pro vzpomínku na všechny cvičitelky a cvičitele (i cvičence) sepsala tuto historii oddílu ZRTV/ASPV Zdenka Braunová se širokým kolektivem v roce 2024. Na koho jsme zapomněli, tomu se omlouváme a prosíme o doplnění.