Šachy
Předseda oddílu
Ladislav Hajšman
602 716 568
rekord@seznam.cz
Královská desková hra stará cca 1500 let. Původ vzniku se uvádí v Severní Indii, některé prameny uvádějí původ v Číně. Rozmach nastal v 7. století n. l. Název vznikl pravděpodobně od slova shah (persky král); výraz „shah mat“ = pád krále. První mistrovství světa se uskutečnilo v roce 1886. Pravidla, podle kterých se dnes hraje, prošla obrovským vývojem změn a ustálila se ve 20. století.
Organizační informace
Členské příspěvky
Oddílové příspěvky jsou 500 Kč / rok
Tréninky
Tréninky probíhají i v červnu a září v podmíněném režimu, pokud se sejdou zájemci. V červenci a srpnu jsou šachové prázdniny. Tréninky jsou v zasedačce v hale Tj Ostrov v 1. patře.
Trénink dospělých
Klubové schůzky a klubový přebor od října do května každý pátek od 19. hodin
Trénink mládeže
Od října do května každý pátek od 17. hodin
Věk dítěte není stanoven, ale je potřeba se domluvit s trenérem.
Nejnovější příspěvky
VIII. Chodovský šachový festival
13. dubna 2024 v KASS Chodov
Historie oddílu
Začátky ostrovského šachu spadají do hornické éry Ostrova, krátce po válce v TJ Baník Ostrov, později v TJ Krušnohor. Pamětníci, a není jich mnoho, vzpomínají na simultánku tehdy čerstvého velmistra Dr. Mir. Filipa v dnešních prostorách galerie v parku i na čtvrtfinále přeboru ČSR v DK, v němž začínal tehdejší čtrnáctiletý mladíček, pozdější velmistr Ing. Vladimír Hort. Již pod hlavičkou TJ Škoda Ostrov se v dalších letech uskutečnila řada simultánek, např. s velmistry Pachmanem a Flohrem. Dvakrát se družstvo stalo přeborníkem kraje. V 60. letech hrálo i jeden ročník v české národní lize. Korespondenční šachisté se jako družstvo zúčastnili čtvrtfinále přeboru ČSR.V jednotlivcích byl oddíl zastoupen vícekrát ve všech přeborech kraje, namátkou Ing. Zábrana, Roman, prof. Dernovšek, Ciprian. Dorostenci se dostávali pravidelně do polofinálových turnajů přeborů ČSR (Macura, Šmondrk, Tomandl, Dujsík, Reiser). V kategorii dorostenek měl oddíl v roce 1979 i přebornici republiky Hanku Ciprianovou, která se později stala úspěšnou reprezentantkou v ženském šachu. V korespondenčním šachu bylo několikeré zastoupení v polofinále přeboru ČSR, 2x i v polofinále světového přeboru (Ciprian, Laurenc).
V roce 1990 zvítězilo A družstvo v KP II. tř. skupiny sever, nejlépe si vedli: I. Tomandl, Ing. Tomandl, Dujsík, Štoček. Družstvo B se stalo vítězem OP a postoupilo do vyšší soutěže. Oddíl měl 7 hráčů I. VTŘ a cca 20 šachistů s nižšími VTŘ. Klubovna v DK začala být někdy těsná, přesto byli vítáni noví zájemci. Velmi se osvědčila dvacetiletá spolupráce s MDPM (1972 – 1992), kdy kroužek mladých šachistů obětavě vedl Jiří Ciprian. Velká část členů z šachového kroužku postupně přecházela do oddílu TJ Škoda Ostrov a stala se jeho oporami. Vítězem přeboru v tomto roce se stal nejmladší účastník, třináctiletý Jiří Štoček, nositel I. VTŘ. Oddíl pořádal v rámci propagace pravidelný zimní turnaj „O putovní štít města Ostrova“. Hrála se i tzv. „Ostrovská liga“, kde proběhlo několik ročníků soutěže podnikových a školních družstev neregistrovaných šachistů, organizovaných kroužkem PÚPP a P. Želechovským.
Postupem doby dochází v oddílu ke změnám. Po dlouholetém vedení oddílu J. Ciprianem přebírá funkci předsedy Jaroslav Janecký. Po něm se na několik let stává předsedou David Papánek. Na dlouhé období až do roku 2022 vede oddíl šachu Rudolf Žikavský. Členové postupně stárnou a výkonnostní pokles je v éře počítačů patrný. Dvě družstva se drží v KP I. a II. třídy. P. Laurenc se stává prvním přeborníkem ČSFR.V korespondenčním šachu byla H. Kubíková/Ciprianová členkou vítězného družstva žen ČR v šachové olympiádě.
Podklady k historii ostrovského šachu, které poskytla dcera Hana Kubíková/Ciprianová žijící v Praze (dosud hraje šachy na vysoké úrovni) pocházejí ze záznamů jejího otce z roku 1990.
Jiří Ciprian stál u vzniku a začátku ostrovského šachu; byl dlouholetým členem TJ Škoda Ostrov, úspěšným hráčem, nepostradatelným funkcionářem pro chod oddílu. Mnoho let hrál výborně korespondenční šachy se soupeři z celého světa. Mnozí z nich se stali jeho dlouholetými přáteli, o čemž svědčí bohatá korespondence. Do pozdního věku, krom šachu, který ho naplňoval, byl osobou s mnoha zájmy různorodých činností.
Již zmíněným obětavým dvacetiletým (1972 – 1992) vedením šachového kroužku, kdy přiváděl mladé šachisty do oddílu TJ Škoda Ostrov, rozšiřoval členskou základnu. Šachisté pak pokračovali pod vedením zkušených kolegů v získávání vyšších úrovní. Mnozí z nich hráli v republikových soutěžích družstev, úspěšně i na domácích a zahraničních turnajích jednotlivců. V poslední letech má oddíl cca 13 – 15 dospělých členů, kteří hrají převážně KP družstev.
Daleko nejlepších výsledků v historii ostrovského šachu dosáhl (na snímku stojící) Jiří Štoček. Od roku 1994 mezinárodní velmistr, od roku 1998 velmistr, reprezentant ČR, účastník několika šachových olympiád. Kariéru začínal v Ostrově a působil zde do roku 1993. V letech 1993–1996 hrál za Ingem Plzeň, 2006–2009 TJ Ostrov, 2009–2011 Novoborský ŠK, od roku 2011 Lysá nad Labem.