Sobota, 13 dubna, 2024

HISTORIE BADMINTONU

Historie tohoto sportu sahá hluboko do starověku.V Řecku a Číně existoval již před dvěma tisící lety. Ve 13. století byl znám v Indii pod názvem PoonaDalší zprávy jsou i z Japonska. Z Indie byl v 19.století přenesen do Anglie, a poté se rychle rozšířil do celé Evropy-svůj název získal podle místa v Anglii, kde byl poprvé závodně předveden – Badminton Hall.

 BADMINTON V OSTROVĚ

Ostrovský klub byl založen o „něco později“- v roce 1965. Je pravděpodobně jedním z nejdéle trvajících sportů v Ostrově od dob Baníku, Rudé hvězdy přes TJ Škodu Ostrov. Dle informací byl B. Půda tím, kdo oddíl  v roce 1965 oficiálně přihlásil do TJ Škoda Ostrov. První krůčky udělala již v letech 1963- 64 parta volejbalových přátel – později prvních závodních hráčů ( Hanka a Eda Juraškovi, Jana a Jaroslav Davídkovi, Lída a Láďa Urbancovi, Mir. Pařík…) kteří byli dokonce na přátelském utkání v Berlíně – NDR; na oplátku pak došlo k návštěvě německých hráčů. Dalšími hráči při zrodu oddílu byli např. Jos. Machulka, bří Drábkové. Důležitou roli  sehráli Ti, kteří se v počátku ujali řízení a organizování soutěží – Ed. Juraška st., Mir. Pařík st., Fr. Janus, Turčínek st. atd. Štafetu po nich převzal v roce 1976 Jiří Mácha a drží ji dodnes  – dlouholetý předseda, trenér i rozhodčí.

 Klubem prošly stovky členů. V dobách největšího rozmachu míval i 60 členů. Ve svých řadách vychoval ve všech kategoriích mnoho přeborníků kraje jak v jednotlivcích tak i v družstvech. Měl rovněž několika násobnou mistryni republiky H.Turčínkovou.  Helena byla řadu let v reprezentaci. V letech 1970 -71;1973-77 hrál klub dva ročníky 2. celost. ligu. Jako vítěz národní ligy sk. A, bojoval v baráži o 1.ligu – dnes extraligu. Tehdejší sestava-pravděpodobně nejsilnější v historii klubu : Milan Juráček, Jiří Mácha, Jan Maxa , Martin Pokorný, Jana Čutková, Olina Petríková, sourozenci Helena a František Turčínkovi.

 
 V průběhu let zažil klub  starosti existenčního rázu, ať  už to byly finance nebo kde vůbec hrát. I přes tyto nesnáze se hráči nepřerušovaně zúčastňovali a stále zúčastňují soutěží  jednotlivců dodnes. Po celou dobu nepřetržitého trvání, uspořádal klub stovky krajských a celostátních turnajů ve všech kategoriích.
 
V novodobé historii od roku 1995, měl klub ve svých řadách velmi nadějné hráče a hráčky, kteří svými výkony sbírali vavříny jako krajští přeborníci, medailisté z MČR ve všech kategoriích. Úspěchy slavili i v zahraničí. Mimořádným talentem byla Petra Rosolová. Od kat. ml. žáků až po dospělé, neměla v kraji konkurenci. Z MČR ve všech kategoriích, nepřijela bez medaile. Na medaile z mistrovství republiky dosáhl také David Petr. V letech 2013 – 2020  se na MČR seniorů prosadil Jiří Mácha. Ziskem tří mistrovských titulů, čtyř stříber a dvou bronzů, obohatil oddílovou sbírku republikových medailí. V roce 2019 se zúčastnil v Polsku – Katowicích – IX.  Mistrovství světa seniorů.
  
Charakteristika badmintonu: 
Badminton je jedním z nejrychlejších sportů, při kterém se používá raketa. Hráč musí mít výbornou kondici, vytrvalost, výbušnost a postřeh. Svou fyzickou náročností patří mezi nejnámahavější individuální sporty.
Max. rychlosti míčků : badminton 493 km/hod; golf 328 km/hod; squash 286 km/hod; tenis 258 km/hod…
Vybavení:
Raketa  –    závodní verze váží od 80-90 g
Míček  –      nejkvalit. péřový;  husí peří / 16 peříček ; 4,7 – 5,5g /
Hřiště –      na dvouhru : 5,18 x 13,40 m
Výška sítě -na bočních sloupcích 155 cm, uprostřed 152,4 cm
 
Zajímavé statistiky:
 V roce 1985 na All England/Tenis/ Championships, B.Becker porazil K.Currena 6-3,6-7,7-6,6-4.V tom samém roce na světovém šampionátu v badmintonu, porazil Han Jin z Číny Dána Mortensena 14-18,15-10,15-8. Následuje statistické srovnání obou zápasů:
  
 
 
Tenis
 
Badminton
 
Doba trvání zápasu
 
3 hodiny 18 minut
 
1 hodina 16 minut
 
Míč ve hře
 
18 minut
 
37 minut
 
Intenzita zápasu *
 
9 procent
 
48 procent
 
Výměny
 
299
 
146
 
Údery
 
1004
 
1972
 
Údery za výměnu
 
3,4
 
13,5
 
Uběhnutá vzdálen.
 
2 míle
 
4 míle
 
* Doba míče ve vzduchu dělená dobou zápasu . 
   Povšimněte si, že badmintonisté hráli polovinu času , ale 
   přesto naběhali 2x tolik  a odehráli téměř 2x tolik úderů.